✉  ies@ies.sk      ☎  +421 2 4910 1400     Pondelok - Piatok: 7:00 - 16:30
iso9001, iso14001, iso45001
CHLADENIE
V dôsledku vysokej koncentrácie IT zariadení sú dátové centrá vo väčšine prípadov objekty s vysokou produkciou tepelnej energie. Preto je dôležité na zachovanie funkcionality každého IT zariadenia v dátových centrách počas jeho predpokladanej fyzickej životnosti vytvoriť a udržať vhodné pracovné prostredie, predovšetkým z pohľadu pracovnej teploty. Pri navrhovaní technického riešenia chladiaceho a vzduchotechnického systému je nevyhnutné venovať tomuto problému maximálnu pozornosť a celý systém navrhnúť tak, aby: - bol schopný priestor dátového centra udržať v požadovanom teplotnom režime, - mal aj dostatočnú kapacitu pre pokrytie zvýšených nárokov na chladenie v budúcnosti, - bol schopný pracovať v optimálnom režime, napríklad voľbou pracovných režimov podľa tepelných výkonov IT zariadení a vonkajších teplôt.

Spôsoby riešenia požiadaviek na chladiaci výkon Projektanti dátových centier majú niekoľko možností ako riešiť tento problém:
- môžu navrhnúť chladiaci a vzduchotechnický systém s dostatočným tepelným výkonom,
- môžu navrhnúť rôzne metódy chladenia (freecooling, priamy alebo nepriamy systém chladenia)
- môžu navrhnúť rôzne druhy kompresorových jednotiek (rotačné, špirálové, skrutkové, turbokompresory),
- môžu navrhnúť rôzne druhy chladičov (vzduchom alebo vodou chladených, bezkondenzátorové chladiče alebo s kondenzačnými jednotkami).

Cielené systémy chladenia Ako ukázali riešenia niektorých výrobcov chladiacich systémov, veľmi účinné a efektívne sú cielené systémy chladenia, kedy prúdy teplého a studeného vzduchu sú cez deflektory usmerňované (chladené sú len zariadenia a priestory, ktoré chladenie vyžadujú), pričom takou optimalizáciou sú dosahované významné úspory na prevádzkových nákladoch chladiaceho systému.
Tento systém presadzuje taktiež náš dodávateľ CONTEG – výrobca rozvádzačov a dodávateľ riešení pre dátové centrá. Spoločnosť CONTEG spolupracuje s poprednými priemyselnými spoločnosťami a kombinuje osvedčené postupy s vysoko kvalitnými produktami, čo prináša flexibilitu pri návrhu zariadenia a stratégiu jeho chladenia v dátovom centre. Adaptabilný modulárny systém vám zaručuje, že bez ohľadu na to, či si vyberiete plnú zostavu alebo len jej jednotlivé časti, zostáva samozrejme zachovaná kvalita a flexibilita všetkých systémov.
Chladenie v dátových centrách môže byť riešené v architektúre:
  • chladenie v horúcej / studenej uličke
  • chladenie v uzavretej studenej uličke
  • chladenie v horúcej / studenej uličke s cieleným prívodom vzduchu
  • chladenie zo studenej uličky s cieleným prívodom a odvodom vzduchu
  • chladenie s uzavretými modulárnymi systémami
CONTEG v produktovom portfóliu má chladenie riešené pomocou:
  • centrálnych sálových jednotiek CRAC/CRAH
  • cieleného chladenia s použitím bočných, zadných, strešných a nástenných jednotiek 

IES s.r.o.
Nová Rožňavská 136
831 04 Bratislava
Tel: +421 2 49101400
IES s.r.o.
Medený Hámor 23
974 00 B.Bystrica
Tel: +421 48 4155 716
IES s.r.o.
Kragujevská 9
010 01 Žilina
Tel: +421 41 7242 485
IES s.r.o.
Jesenná 26
080 01 Prešov
Tel: +421 51 7734 549
NEWSLETTER
© IES s.r.o. | webdesign Geoorgee & Iko
Kontaktujte nás v prípade otázok alebo problémov s prezeraním našich stránok.